beykoz hakkında bilgiler

Beykoz
Beykoz,  İstanbulun günümüzde 45 mahalleden oluşan bir semtidir. Beykoz’un  kesin olarak bilinen en eski yerleşim, milattan önce 700’lü yıllarda deniz yoluyla  gelerek Beykoza  yerleşen Traklar’dan Kalma arkeolojik kazı sonuçlarıyla netlik kazanmıştır. Beykoz semtinin isminin zamanla Beykoz olmasının sebebi Trak halkının Beykoz’a yerleşmesi sonucu bulundukları bölgenin adının krallarının adını  yani “Amikos” un  koyulmasını istemeleridir.  Beykoz  ilçesinin konum itibariyle  Kocaeli Yarımadası’nın Batı  kısmında yer almaktadır.  kuzeyinde Karadeniz, batısında  İstanbul Boğazı, doğusunda Şile ve güneyinde Çekmeköy,  Üsküdar ve Ümraniye semtleri bulunmaktadır. Beykoz  geçmiş yıllarda   genellikle Sanayi Ağırlıklı iş yerlerinin bulunmasından dolayı  işçi sınıfı tarafından göç alırken, günümüzde zengin kesimin tercih ettiği semt olmaktadır. Beykoz  Denizden  270 metre  yüksekte ulaşabilen  engebeli bir coğrafi  duruma sahiptir.  Beykoz  semtinden Riva, Küçüksu, Göksu  dereleri geçmektedir. Beykoz, Akdeniz ve Karadeniz  iklimlerinin karışık olarak yaşandığı  bir semttir. Yer şekillerinin düzgün olmaması plansız yapılaşmaya sebep olmuştur. Bu sıkıntı gelen göçlerle daha da artmıştır. Yapılan çalışmalar ve kentsel dönüşümler ile çarpık kentleşmenin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
Beykoz’un nüfusu
Beykoz’un nüfusu 2015  yılında yapılan  nüfus sayım işlemleri ile  ortalama 250 bin kişiye ev sahipliği yapmakta olduğu görülmüştür. Beykoz’un nüfusunda çoğunlukta olarak  İzmir, Bursa, Antalya, Kıbrıs ve Karadenizden gelen insanlar  yaşamaktadır. Beykoz’un Nüfusunda Köylere oranla şehirdeki insanların çok olmasının sebebi ise kentsel dönüşüm ile  köylerin merkeze bağlanmaya başlanmasıdır. Sahil şeridinde lüks villalar varken Sahilden uzaklaştıkça çarpık kentleşme görülmektedir.
Beykoz’un tarihi yerleri
Beykoz’da gidip görebileceğiniz tarihi yerlerin  sayısı çok fazla olmasıyla beraber  zamanında dünya tarihinde de önemli bir rol  oynamış kentlerin başında gelmektedir.  Beykoz’un tarihi yerleri şu şekildedir;
Küçüksü Kasrı, Anadolu Hisarı, İskenderpaşa Camii, Hıdiv Kasrı, İshak Ağa Çeşmesi, Kaymakdonduran Çeşmesi, Anadolu Feneri:
Anadolu Feneri:
Anadolu feneri 1834 yılında kurulmuş olup Kırım Savaşı esnasında İngiliz ve Fransız  donanmalarının  Karadeniz’e girişini  gözetlemek için kurulmuştur.  Fener açık havalarda 16 mil uzaklığa kadar görüş mesafesi sağlamaktadır.
Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı Sultan Abdülmecit tarafından  inşaatı başlatılmış,  eski adı “Göksu Kasrı”  olan yapının inşaatı 1856 yılında tamamlandı.  Padişah bu kasrı bazen gelip dinlenmek için kullanılırdı.

İskender paşa Camii
İskender Paşa Cami Mimar Sinan tarafından yapılmış olup, çatılı camiler sınıfına girmektedir. İskenderpaşa Camii Kanlıca iskelesinin önündeki meydanda bulunur. 1560 tarihinde caminin tamamlandığı  düşünülmektedir.
Anadolu Hisarı
Beykoz semtinde bulunan Anadolu Hisarı, Göksu Deresinin boğaza döküldüğü yerde bulunmaktadır. Rumların ve cenevizlilerin boğazdan geçişini denetlemek amacıyla yapımı başlatılmıştır. Anadolu Hisarı Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Boğazın en dar noktasında bulunan hisar, ( 660 metre ) 1395 yılında inşa edilmiştir. Hisarın duvarlarının kalınlığı 2.5 metredir.
İshak Ağa Çeşmesi
Halk arasında On Çeşmemeler olarak tanınmaktadır. Çeşme 1746 yılında  yapılmıştır. İshak AğaÇeşmesi yeraltından gelen su ile hizmet vermektedir. Padişah Tokat kasrının yeniletirken bölge halkının susuzluk çektiğini duyar ve aynı yerde bulunan çeşmenin onarılmasını emreder. Çeşme onarıldıktan sonra, çeşmeye onaran kişinin adı verilmiştir. Çeşme 10 lüleden aktığı için halk arasında On çeşmeler olarak anılmaya başlanmıştır.
Kaymakdonduran Çeşmesi
Osmanlı döneminden günümüze kadar kalan bu Çeşme Yüzlerce yıl dayanarak Birçok insana hizmet vermiştir. Çeşmeden doğal kaynak suyu akmaktadır Çeşmenin adı günümüzde  köylere ve mahallelere verilmiş durumdadır.
Beykoz’da gezilecek yerler
Beykoz’da birçok müze, Restaurant, Kasr Ve tabiat parkları mevcuttur.  İstediğiniz sanat dalını ve tarihi mekanı Beykoz’da bulabilirsiniz.
Beykoz’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken güzel yerlerin bir kaç tanesi şu şekildedir;
 • Anadolu Feneri
 • Hidiv Kasrı
 • Yuşa Tepesi
 • Göksu Deresi
 • Polonezköy Arıcılık Müzesi
 • Deniz ve Su Ürünleri Müzesi
 • Hürrem Sultan Konağı
 • Anadolu Hisarı
 • Yoros Kalesi
 • Otağ Tepe
 • Czestochova Meryem Ana Kilisesi
 • Çubuklu Korusu
 • Polonezköy Tabiat Parkı
 Beykoz yemekleri
Beykoz’da pek çok Restaurant ve Cafe Gibi  yemek yenilebilecek yerler mevcuttur.  Balık restoranında yemek yemek isterseniz  boğaz kenarındaki restorantları tercih edebilirsiniz.  Ayrıca köfte  ızgara ve benzeri  yemekler istemekteyseniz biraz daha  iç kesimlerdeki Restorantları Tercih edebilirsiniz. Beykoz’a gidenlerin  olmazsa olmazı boğaza karşı balık yemektir.  Eğer bütçeniz kısıtlıysa Sahil şeridinde bulunan balık ekmek tezgahlarında da  boğaza karşı gayet lezzetli  balıklar yiyebilirsiniz